"Революція" для ФОП? Що хочуть змінити нардепи в житті "єдиноподатників"

Підприємницьке середовище "єдиноподатників" в черговий раз насторожилося з приводу можливої чергової "революції" в їх діяльності і істотних змін у веденні обліку, запропонованих народними депутатами
Депутати поміняли фізособам-підприємцям життя (фото: absolute.kiev.ua)

Під завісу відпускного періоду у Верховній Раді 26 серпня за ініціативою народних обранців було зареєстровано законопроект № 5866 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо створення умов для розвитку фізичних осіб-підприємців та підвищення прозорості їх діяльності.

Як зазначили автори-метою законопроекту є запровадження нових та прозорих правил для суб'єктів спрощеної системи оподаткування, що дозволить спростити ведення бізнесу. Законопроект передбачає:

- скасування застосування реєстраторів розрахункових операцій при продажу окремих товарів;

- повернення права для платників єдиного податку першої-четвертої груп, незалежно від обраного виду діяльності, не застосовувати РРО при продажу товарів або надання послуг, вартість яких не перевищує розміру 1-ї мінімальної заробітної плати (у 2021 році - 6000 гривень). В інших випадках та за умови здійснення розрахунків за такі товари (послуги) за допомогою платіжних пристроїв ( терміналів) - відображенням операції у типовій формі ведення обліку та здавання протягом трьох банківських днів готівкової виручки до банку;

- встановлення збільшених річних граничних обсягів доходів для застосування спрощеної системи оподаткування для II та III груп платників єдиного податку залежно від кількості працевлаштованих осіб (300 розмірів мінімальної заробітної плати за одного найманого працівника);

- обмеження кількості найманих працівників 10-ма особами для платників III групи єдиного податку (сьогодні така кількість не обмежена) з метою забезпечення використання спрощенки виключно у сфері малого підприємництва;

- повернення до ведення обліку помісячно за типовою формою (зараз з 1 січня 2021 року-у довільній формі ) при використанні готівкової форми розрахунків, та за типовою формою за підсумками робочого дня з відображенням кожної операції з продажу - при перевищенні ціни товару (послуги) розміру мінімальної заробітної плати;

- надання права податківцям на підставі письмового запиту при проведенні документальних перевірок підприємців-спрощенців отримувати від банків інформацію про обіг коштів на поточних банківських рахунках таких підприємців, а на підставі рішення адміністративного суду - інформацію про фінансові операції за рахунками за конкретний проміжок часу із зазначенням контрагентів та Призначення платежів.

Однозначно позитивом цього законопроекту є застосування принципової новації-збільшення граничного обсягу доходу підприємця-спрощенця на 300 поточних мінімальних зарплат за кожного працевлаштованого працівника. Це дозволить ФОПам II і III груп спрощеного оподаткування, у яких є наймані працівники (але тільки до 10 осіб), істотно збільшити річні ліміти одержуваного доходу, щоб не "злетіти" з єдиного податку. Наприклад, при працевлаштуванні хоча б 6-ти осіб ліміт для ФОП II групи збільшиться з 5 млн гривень до 15800000 гривень - тобто більш ніж в три рази.

У той же час, для підприємців III групи вводиться обмеження - максимум 10 осіб (як і для II групи), А зараз вони можуть наймати скільки завгодно працівників. Але необхідно враховувати, що на III групі підприємцю важче обходитися без "допоміжних" для підприємця працівників - наприклад бухгалтера в штаті. Фактично, таке нововведення залишить можливість найняти для ФОП на III групі навіть менше працівників, ніж для підприємця на II групі.

Також, законопроект фактично скасовує облік у довільній формі, вводячи так звані типові форми обліку для спрощенців. Тобто, відбувається повернення до книг обліку, але в новій упаковці. Найбільше відчують таке повернення підприємці III групи, які є платниками ПДВ - для них облік доходів і витрат буде тільки за типовою формою.

У той же час, для ФОП, які здійснюють торгівлю дорогими товарами (ціна яких більше мінімальної зарплати) - облік доходів від продажу таких товарів потрібно буде вести тільки за типовою формою, крім того, розписуючи кожну операцію з продажу таких товарів, та ще й підводити підсумки торгівлі окремо за кожен торговий день. Тобто, для таких підприємців облік стане ще жорсткішим, ніж був до скасування книг обліку.

Цікаве рішення про скасування з 1 січня 2022 року тотальної фіскалізації. Пропонується повністю звільнити від РРО операції з розрахунками через банківські термінали, які і є по суті реєстраторами операцій.

Без застосування РРО зможуть працювати спрощенці, які не є платниками ПДВ, за однієї умови - ціна одиниці товару (послуги) має бути меншою за розмір мінімальної зарплати. Або якщо показувати виручку від продажу дорогих товарів (послуг) в типовій формі обліку і здавати її в банк протягом 3-х днів, або якщо розрахунки за такий товар будуть виключно безготівковими.

Як висновок по законопроекту можна відзначити, що в привабливій "обгортці" чергової відстрочки "тотальної фіскалізації" через використання РРО і підвищення лімітів на річні обсяги доходів, автори законопроекту пропонують відчутно "піджати" умови діяльності для підприємців-спрощенців з обліку їх діяльності.

Читайте також:

Обсяги кредитів під "5-7-9%" перевищили 60 млрд грн

Мінфін анонсував обмін інформацією про рахунки для податкових цілей

09.09.2021/16:04
17 січня, понеділок
16 січня, неділя
15 січня, субота
14 січня, п'ятниця