Одне для всіх. Чого чекати бізнесу від Бюро економічної безпеки

Кабінет міністрів 24 листопада видав розпорядження про запуск Бюро економічної безпеки (БЕБ), чим фактично дав старт офіційному початку діяльності відомства
Бюро економічної безпеки розпочало роботу (фото: epravda.com.ua)

На сайті БЕБ з'явилось повідомлення про початок виконання функцій щодо протидії правопорушенням, які посягають на функціонування економіки держави. Щоправда, поки що через низку технічних перепон про повноцінну роботу нового органу говорити зарано.

"Станом на 25 листопада центральний апарат БЕБ сформовано більш ніж на 30% від його граничної кадрової чисельності, що дозволяє запустити аналітичну та правоохоронну функцію Бюро. Водночас, зі стартом роботи Бюро продовжиться кадрове доукомплектування центрального апарату БЕБ і розбудова його територіальних управлінь", – повідомили в Бюро.

Не варто чекати від Бюро швидких результатів ще й в силу зволікання з виділенням спеціально обладнаних приміщень, а також з фінансовими перепонами. За зізнанням самого очільника БЕБ Вадима Мельника, до Міністерства фінансів подавався бюджетний запит на 2022 рік із сумою близько 5 млрд грн, проте проєкт бюджету наразі передбачає виділення лише 600 млн грн. Це при тому, що тільки на зарплати співробітникам Бюро наступного року знадобиться 900 млн. Всі ці труднощі очевидно призведуть до затягування передачі наявних кримінальних проваджень до БЕБ від інших правоохоронних органів, які на етапі створення Бюро втрачають функції розслідування економічних правопорушень.

Де-факто, БЕБ має стати єдиним органом державної влади, що відповідає за боротьбу з економічними злочинами і перебирає на себе всі відповідні повноваження від Податкової міліції, СБУ і Національної поліції.

За словами голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Данила Гетманцева, "нормальна робота БЕБ означає кінець "тіні" в перспективі року-двох".

Данило Гетманцев, голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової і митної політики
"БЕБ – це про порядок, який повинен бути один для всіх. Це про те, щоб бізнес перевіряв лише один орган, а не три, чотири, п'ять органів, які по черзі приходять до бізнесмена і намагаються щось у нього виявити. Це про детінізацію, бо прості правила контролю – це про прості правила виявлення правопорушень і перешкоджання ним. Це також про захист бізнесу. Бо якщо бізнес знає, що є лише один орган, який може його перевірити, то він правомірно буде відмовляти всім іншим в наданні документів, в допуску до перевірок", - заявив Данило Гетманцев.

Немає сумніву в тому, що за діяльністю нового органу уважно стежитимуть не лише всі внутрішні стейкхолдери, а й міжнародні спостерігачі та фінансові донори. Варто нагадати, що створення Бюро економічної безпеки було одним із зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом.

Бюро економічної безпеки не можна вважати суто правоохоронним органом на відміну від НАБУ чи ДБР, оскільки він є центральним органом виконавчої влади, тоді як НАБУ та ДБР мають статус державних правоохоронних органів.

Після появи нового відомства розслідування злочинів в економічній та фінансовій царинах (таких, як виготовлення та розповсюдження нелегальних підакцизних товарів, підробка грошей, податкові "скрутки" та інше) стає виключно сферою повноважень БЕБ.

Фінансовий аналітик Борис Кушнірук каже, що філософія створення цього органу від початку лежала в площині створення таких механізмів, які б унеможливили корупційні зловживання в тих структурах, які мали займатися економічною злочинністю, проте де-факто були її джерелом.

Борис Кушнірук, фінансовий аналітик
"Рішення про те, що необхідно зосередити розслідування всіх економічних злочинів в одному органі – це був принциповий крок для того, щоб зняти складову корупційних зловживань. Крім цього, цей орган задумувався не стільки правоохоронним органом, скільки аналітичним. Тобто, він має зосереджувати в собі фахівців, які б відстежували наявні зловживання і порушення в економічній сфері і ті, які можливі в подальшому. Для того, щоб вживати заходи, які б унеможливлювали їх скоєння. Адже наше завдання полягає не так в боротьбі з корупцією, як в тому, щоб створити такі механізми, які її унеможливлюють", - каже Борис Кушнірук.

Законотворці намагалися зробити акцент на тому, що новостворене відомство повинно займатися не суто досудовими розслідуваннями кримінальних злочинів, а й проводити аналітичну роботу, оцінюючи ймовірні ризики в економічній царині. За задумом законотворців, це повинно зменшити можливий тиск детективів БЕБ на бізнес і остаточно ліквідувати таке явище, як "маски-шоу".

Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев'янко в інтерв'ю FEG скаржиться на наявний "дуже сильний тиск з боку правоохоронних органів на бізнес" і на те, що нинішня "система правосуддя не може забезпечити захист законних прав представників бізнесу".

Анна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації
"ЄБА була однією з тих структур, яка пропонувала виокремити економічну функцію з усіх правоохоронних органів… Головне, щоб не вийшло так, що паралельно з цим новим органом економічні функції збережуться у інших правоохоронних органів. Нас запевняли, що такі дублювання функцій приберуть, і процес налагодиться, але поки що ми бачимо, що вони потенційно залишаються… На сьогоднішній день ми бачимо, що СБУ дуже часто втручається в справи бізнесу і часто не обґрунтовано", - зазначила Анна Дерев'янко.

Як виявилось згодом, її побоювання мають під собою ґрунт. Коли Кабмін давав старт офіційному початку діяльності БЕБ, на своїй сторінці у Facebook заступник голови парламентського Комітету з нацбезпеки, оборони і розвідки Мар'яна Безугла опублікувала допис, в якому повідомила, що економічні функції в СБУ… залишилися.

"25 листопада. Сьогодні історичний день в СБУ. Згідно Закону про Бюро економічної безпеки ліквідовано підрозділи "економіки" та "К"… і створено наново в ДЗНД (Департамент захисту національної державності)… Нагадаю, управління "К" (ГУ К СБУ), маючи багаторічну історію тиску на бізнес, історію корупції всередині відомства, було ліквідоване відповідно до нового Закону про бюро економічної безпеки. Насправді "К" не ліквідували, а перенесли в інший департамент", - повідомила Мар'яна Безугла.

Директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський, який тривалий час працює над реформою правоохоронних органів, скептично ставиться до ефективності БЕБ і очікує, що воно стане новим перевтіленням старої Податкової міліції з такою ж реалізацією функцій – практикуванням "масок-шоу" і тиском на бізнес. Проте, за його словами, позитивом є те, що СБУ нарешті позбавиться свого економічного відділу.

Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації
"СБУ цю годівницю ніколи не віддасть. Тому що вони "кришували" схеми контрабанди, ліцензії і загалом всю зовнішньо-економічну діяльність, в якій зосереджені значні кошти. Так що я не здивований, що вони будуть намагатися придумати різні схеми для того, щоб цей функціонал залишився у них... Тому те, що звідти буде забраний цей фунціонал, є абсолютно правильним. Питання лише в тому, чи не перейдуть ті люди, які "кришували" схеми в СБУ, в БЕБ і продовжать "кришувати" свої схеми вже в цьому новому органі", - каже Ілля Несходовський.

Фінансовий експерт Дмитро Соболєв створення єдиного органу протидії економічній злочинності називає певним кроком вперед щодо впорядкування цієї сфери діяльності держави.

Дмитро Соболєв, фінансовий експерт

"Бюро економічної безпеки – це має бути принципово інша філософія стосунків між державою та бізнесом. Тут акцент на запобіганні, профілактиці правопорушень, а не на покараннях. Це принципова відмінність від того, що було раніше. Адже саме переважання каральних функцій веде до зловживань і корупції. І, замість розпорошення однієї функції на кілька відомств, які змагалися між собою, хто більше викриє – а, по суті, хто більше "запресує" бізнес – тепер створено єдиний інструмент для втілення скоординованої державної політики у галузі економічної безпеки.

Для цього в Бюро є всі необхідні повноваження. Сподіваюся, що ті проблеми з фінансуванням роботи нового відомства, які ми бачимо зараз, є лише тимчасовим непорозумінням, і державна влада підтвердить щирість своїх намірів реформувати цей напрямок своєї діяльності. І дуже важливо, щоб БЕБ не перетворилося на орган старого зразка під новою вивіскою. У цьому полягає, як на мене, головний виклик для керівництва Бюро", - каже Дмитро Соболєв.

Проте чи не найбільші застереження щодо майбутньої роботи БЕБ у експертів і аналітиків викликають кадрові питання в новоствореній структурі. Журналісти порахували, що наразі понад 80% оприлюднених переможців конкурсу на посади аналітиків, детективів, оперуповноважених та інспекторів у Бюро економічної безпеки є колишніми працівниками Державної фіскальної служби. Щоправда, в Бюро економічної безпеки сподіваються, що відсоток старих кадрів, які пройшли школу ДФС, в результаті не перевищуватиме 30% від загального складу центрального апарату.

Вадим Мельник, директор БЕБ
"На моє переконання, відсоток екс-працівників ДФС від загального складу центрального апарату БЕБ в 700 осіб не повинен перевищувати 30%. Ми сподіваємося, що в наступних конкурсах більш активну участь будуть брати як співробітники інших правоохоронних органів та органів державної влади, так і представники приватного сектору", – заявив директор БЕБ Вадим Мельник.

Розповідаючи в інтерв'ю FEG про свої очікування від роботи БЕБ, голова Ради НБУ Богдан Данилишин зазначив, що місія цього органу полягає в тому "щоб економічні відносини в країні відбувалися в правовому полі, щоб ніхто не отримував неконкурентних переваг, використовуючи тіньові чи злочинні схеми". Банкір також відзначив ті маркери, за якими суспільство оцінюватиме ефективність його роботи.

Богдан Данилишин, голова Ради НБУ
"Ефективність діяльності БЕБ, як і будь-якого іншого органу в сфері правоохоронної системи, в значній мірі буде залежати від зростання добробуту громадян, появи нових достойно оплачуваних робочих місць, зниження нерівності. Ефективно контролювати можна лише в таких умовах, коли діяльність в легальному полі для громадян та підприємців створює достатні конкурентні переваги над діяльністю в сірій чи тіньовій економіці", - заявив Богдан Данилишин.

Наразі саме від очільника новоствореної структури, яка відтепер одноосібно протидіятиме правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави, залежить реалізація покладених на неї сподівань. А те, що стара корупційна система пручатиметься до останнього, наразі ні в кого не викликає сумнівів.

Читайте також: Чи настане для українців після "податкової амністії" час "жорсткого податкового контролю"?

17 січня, понеділок
16 січня, неділя
15 січня, субота
14 січня, п'ятниця