Закон виводить віртуальні активи в Україні з тіні, але грошима вони не стають

Суть закону, його плюси та мінуси, які ризики приховують віртуальні гроші і що кажуть учасники ринку, розглянемо детальніше
Віртуальні активи в Україні

Здавалося б, інтерес громадськості до криптотеми згасав по мірі стрімкого падіння (з початку 2018 роки) курсу Bitcoin. Навесні 2018 ще робилися спроби зробити з України "криптомекку": крипторинок, заручившись підтримкою юристів і народних депутатів України, консолідувався для вироблення спільної позиції

Через три роки інтерес в Україні до віртуальних активів значно виріс.
8 вересня 2021 року Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроект №3637, і легалізувала віртуальні активи (ВА) і бізнес в цій сфері в Україні.

За даними аналітичної компанії Chainalysis (її спеціалізація – статистика на ринках, пов'язаних з технологіями блокчейн і криптовалютою), сьогодні близько 1 млн українців мають досвід використання та інвестування віртуальних активів.


Суть закону про віртуальні активи

Пропонується врегулювати правовідносини, що виникають у зв'язку з оборотом віртуальних активів в Україні, визначити права та обов'язки учасників ринку віртуальних активів, принципи державної політики в сфері їх обороту.

Закон є базовим і визначає правовий статус віртуальних активів, чим надає юридичний захист користувачам і учасникам ринку. Таким чином, офіційно зможуть працювати іноземні та українські криптобіржі, а банки – відкривати рахунки для криптокомпаній. Власники криптовалюти можуть легально використовувати валюту для переказу в гривню.

Однак, віртуальні активи не є засобом платежу в Україні і не можуть бути предметом обміну на товари та послуги.


Плюси та мінуси закону:

Прийняття закону дозволить законодавчо врегулювати і ввести в легальне правове поле діяльність, пов'язану з обігом віртуальних активів.

Разом з тим, закон містить велику кількість мінусів, головними з яких є:

  • Високий поріг входження на легальний ринок: необхідність отримувати два види дозвільних документів – ліцензію і сам дозвіл; надзвичайно високі вимоги до мінімального розміру статутного капіталу; плата за дозвіл на надання послуг. У цих умовах обігові операції з ВА будуть невигідними;
  • Нечітке визначення ознак ВА і відсутність класифікації ВА за видами;
  • Не визначено механізм ідентифікації власників ВА, без чого державі можуть бути висунуті претензії FATF по неналежній протидії відмиванню брудних доходів;
  • Неурегульованість діяльності за незабезпеченими віртуальними актива


Ризики:

  • Узаконює маніпуляції з активами, їх ціною та транскордонним переміщенням, що веде до численних корупційних схем.
  • Допускає приватну емісію грошей і реанімує бартерні схеми;
  • Через механізм посередників на ринку віртуальних схем узаконює схеми тіньового викупу будь-яких обʼєктів цивільного права, зокрема, земельних ділянок (в т. ч. іноземцями) і обходу лімітів на сукупне землеволодіння.


Що кажуть учасники ринку

Основний позитив – реформа виводить криптовалютну індустрію в легальне поле, констатує директор криптобіржі Binance в Східній Європі Гліб Костарєв.

"Криптовалюта і технологія блокчейн поступово увійдуть в життя звичайних людей", – очікує він.

Від змін виграють сильні міжнародні проекти з резидентства в Україні, вважає СEO і засновник компанії Hacken Дмитро Будорін.

"Потенційно реформа закладає основи для визнання криптовалюти платіжним засобом", – додає він.

Частина учасників ринку не згодна з визначенням віртуального активу як нематеріального блага, відзначає президент "Блокчейн Асоціації України" і засновник криптобіржі Kuna Михайло Чобанян.

"Віртуальний актив за визначенням і своїми ознаками більше тяжіє до майна і речовим правам, що відповідає рекомендаціям FATF", – вважає Чобанян. Схожі зауваження висувало і Міністерство фінансів України.

Також в асоціації вважають, що в законі недостатньо чітко виписані норми про доступ компаній до ринку віртуальних активів.


Питання регуляції
Одним з головних спірних питань у новому законі було питання про створення нового регулятора на базі Мінцифри. У Мінфіні критикували це рішення, адже це потребуватиме додаткових бюджетних коштів, хоча депутати і не подали фінансово-економічного обґрунтування.

"Створюється новий регулятор, і є ризик закладки досить низького порогу входу для гравців, які будуть надавати послуги населенню на ринку криптовалюти", – говорить член наглядової ради ПриватБанку, екс-трейдер JP Morgan і Deutsche Bank Роман Сульжик.

У БАУ (Асоціація Блокчейн Украини) вважають, що регулювання ринку віртуальних активів повинен здійснювати або НБУ або НКЦПФР. Крім відсутності досвіду регулювання фактично фінансових ринків, також стоїть питання забезпечення прав споживачів, оскільки повноважень з розгляду скарг споживачів у Мінцифри немає і законом це не передбачено.

FATF та інші організації, які борються з відмиванням грошей, дуже швидко просуваються до прозорості і контролю за віртуальними активами. Зараз Україна повинна дотримуватися міжнародних рекомендацій у цій сфері. Якщо ж не дотримуватися міжнародних стандартів, то є велика ймовірність, що криптовалюти будуть використовуватися для відмивання коштів.

Довідка

Термінологічна складова проекту

Віртуальні активи (ВА) автори законопроекту визначають як будь-яку форму запису в рамках розподіленого реєстру записів в цифровій формі, що може використовуватися як засіб обміну, одиниця обліку або засіб збереження вартості. Під терміном "віртуальний актив" розуміється криптовалюта і токен-актив.

ВА визначається як нематеріальне благо, є об'єктом цивільних прав, має вартість і виражену сукупність даних в електронній формі. ВА можуть бути забезпеченими (що засвідчують майнові права) і незабезпеченими. Право власності на ВА купується за фактом його створення, здійснення угоди до нього, на підставі норм закону або рішення суду і засвідчується володінням ключа такого активу.

Криптовалюта – віртуальний актив в формі токена, який функціонує як засіб обміну або збереження вартості.

Токен – цифрова одиниця обліку в рамках розподіленого реєстру записів в цифровій формі, що має криптографічний захист.

Токен-актив – віртуальний актив в формі токена, який посвідчує майнові та / або немайнові права власника токена, що відповідає зобов'язанням емітента токена.

Емітент віртуального активу – особа, яка від свого імені відчужує віртуальні активи їх першим власникам і бере на себе зобов'язання щодо них перед власниками таких віртуальних активів.


Читайте також: "Революція" для ФОП? Що хочуть змінити нардепи в життя "єдиноподатників"

17 січня, понеділок
16 січня, неділя
15 січня, субота
14 січня, п'ятниця