Олег Немчінов: Як новий закон про адміністративну процедуру захищатиме права громадян та бізнесу

Верховна Рада ухвалила проєкт Закону, на який Україна очікувала понад 20 років. Відтепер Закон "Про адміністративну процедуру" врегулює порядок взаємодії громадян та бізнесу з державними органами
Олег Немчінов, міністр Кабінету Міністрів України

Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов спеціально для FEG про те, як нова адміністративна процедура спростить життя українців:

Попри те, що в Україні впроваджуються новітні технології, за публічними функціями держави часто стоять складні процедури та рішення, які приймаються щодо громадян і бізнесу.

Оформлення соціальної допомоги, пенсії або земельної ділянки, відкриття бізнесу, видача дозволів на будівництво, отримання дозволів чи анулювання ліцензій - усе це регулюється сотнями різних нормативних актів та внутрішніх документів. І кожен раз потрібно розбиратися в нових правилах та процедурах.

Це ускладнює взаємодію та створює безліч бар’єрів у відносинах з державою. Купа паперів, черги, згаяний час, непередбачувані, а, подекуди, і несправедливі рішення. Отримайте довідку в одному держоргані, подайте її в інший держорган, а тепер все переробіть, бо неправильно заповнили форму - знайома ситуація?

Вирішити проблему має сучасна адміністративна процедура, яка вже давно діє в країнах ЄС та багатьох інших країнах світу. Новий Закон - це можливість запровадити чіткі та зрозумілі для всіх правила. По суті, це єдиний алгоритм дій, що дозволить:

- отримувати якісний державний сервіс без зайвої тяганини;

- оскаржити у разі потреби рішення органів влади без звернення до суду;

- зменшити корупційні ризики.

Прийнятий Закон, що був розроблений у межах реформи державного управління, наближає Україну до європейських стандартів належного врядування. Це потужний інструмент захисту прав громадян та бізнесу.

Які зміни передбачає новий Закон?

Завдяки Закону "Про адміністративну процедуру" громадяни та бізнес отримають право бути вислуханими. Відтепер жодних рішень про вас без вас. Якщо орган влади ухвалює рішення, що може вплинути на ваші права, вас обов’язково про це повідомлять, ви зможете брати участь у справі – представити свою позицію, надати докази чи аргументи, які обов’язково мають врахувати при прийнятті рішення. Ви зможете залучати інших заінтересованих осіб, якщо справа стосується їх законних прав.

Органи влади будуть зобов’язані обґрунтовувати свої рішення. Кожне рішення, що може вплинути на ваші права, буде аргументоване належним чином. Також орган влади пояснюватиме, як, куди і впродовж якого терміну можна оскаржити це рішення. З’явиться можливість врегульовувати суперечливі питання у досудовому порядку шляхом процедури адміністративного оскарження, що суттєво розвантажить суди. Але право звернутися до суду залишається.

Більше того, рішення у справі, яка вас стосується, не набере чинності, поки ви про нього не поінформовані. Рішення перестануть бути несподіванкою. Це означає, що українцям не доведеться дізнаватися постфактум, що їм зменшили пенсію, відмінили субсидії або анулювали ліцензію на ведення бізнесу.

Законом передбачено, що збиранням необхідних для прийняття рішення документів (якщо вони є уже у держави) будуть займатися адміністративні органи, а не виключно заявники. А громадяни зможуть додавати відсутню інформацію без необхідності розпочинати весь шлях з початку.

Бути почутим, розуміти, хто, за що відповідає та чому приймається відповідне рішення, швидкий та якісний сервіс від держави – це те, що отримають громадяни та бізнес завдяки єдиній адміністративній процедурі.

Закон закладає міцний фундамент для формування сучасної сервісної держави. Протягом наступного року, поки закон набуде чинності, триватиме кропітка робота уряду та парламенту над приведенням у відповідність сотні інших законів та нормативних актів. Розпочнеться навчання посадових осіб органів влади – як використовувати нові процедури в щоденній роботі. Одночасно будемо інформувати громадян та бізнес про нові правила взаємодії та захист своїх прав.

За словами багатьох українських та міжнародних експертів, єдина адміністративна процедура – це революційна трансформація для України. Це той фундамент, без якого неможливо побудувати демократичну державу та сервісну систему державного управління, в центрі якої потреби громадян і бізнесу.

Читайте також: Анатолій Гулей: Третя форма грошей – цифрова валюта центробанків (CBDC). Як зміниться звичний світ?

17 січня, понеділок
16 січня, неділя
15 січня, субота
14 січня, п'ятниця