Закон про "Дія City". Що влада придумала нового для ІТ-сфери

Серед головних змін – зниження оподаткування та можливість працювати з ФОПами без обмежень
"Дія City" (фото: itc.ua)

Голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що члени Комітету на своєму засіданні рекомендували парламенту ухвалити у другому читанні і в цілому законопроєкт №5376 про "Дія City". Документ надає податкові стимули ІТ-індустрії і відкриває нові можливості для розвитку ІТ-компаній та стартапів в Україні.

"Головні позиції законопроєкту – створюється особливий податковий режим для ІТ-галузі в Україні. Він є унікальний взагалі для всього світу. Це найнижче оподаткування ІТ-компаній та їхніх працівників, айтішників", - зазначив Гетманцев.

Віце-прем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав рішення депутатів профільного Комітету ВР черговим кроком до однієї з найкращих податкових систем для IT, адже ""Дія City" стане тим рушієм, що допоможе Україні посісти гідне місце серед світових лідерів цифрової економіки".

Михайло Федоров зазначив, що законопроєкт створює сприятливі умови для більш якісного розвитку технологічного сектору, а в підготовці до другого читання вдалося зберегти ідеологію концепції спеціального режиму "Дія City" та ключові умови, що були напрацьовані та погоджені з IT-індустрією.

За його словами, правки, які ставили під сумнів переваги даного законопроєкту, профільний Комітет ВР відхилив.

Раніше кілька ініціатив, поданих депутатами до другого читання, викликали занепокоєння з боку ІТ-індустрії. 5 жовтня Асоціація IT Ukraine навіть направила Данилу Гетманцеву офіційного листа, в якому наполягала на відхиленні Комітетом деяких категорично неприйнятних для IT-бізнесу правок від депутатів. Передусім мова про обмеження залучення компаніями-резидентами "Дія City" до виконання робіт або надання послуг ФОПів – платників єдиного податку, а також стосовно поширення податкових пільг лише на спеціалістів, посади яких в класифікаторі професій іменуються як "професіонали в галузі програмування".

На переконання працівників ІТ-сфери, якщо б нардепи проголосували за вище зазначені правки, на індустрію чекало б "закручування гайок". Проте згодом президент Асоціації IT Ukraine Віталій Седлер повідомив, що працівники ІТ-сфери "пройшли разом з Мінцифри дуже великий шлях. Суттєво покращений від початкової редакції концепт "Дія City" зараз відповідає інтересам індустрії".

У свою чергу Михайло Федоров відзначив наступні новації, які почнуть діяти після остаточного ухвалення законопроєкту №5376.

Для компаній, які сплачують податок на виведений капітал (ПнВК), перехідний період щодо обмеження на роботу з ФОП буде наступним: до 2024 року жодних обмежень не передбачено. З 2024 р. витрати на платників єдиного податку не повинні перевищувати 50%, а з 2025 – 20%.

Рівень податкового навантаження на компанії-резиденти залишається незмінним: ПДФО – 5%, ЄСВ – 22% від мінімальної зарплати, військовий збір – 1,5%; можливість вибору корпоративного податку – ПнВК (9%) або податок на прибуток (18%).

Компанії отримають 0% податку на дохід фізичних осіб як дивіденди, які нараховані компанією-резидентом за умови їх виплати не частіше 1 разу на 2 роки; податкова знижка (з ПДФО) на суму інвестицій в українські стартапи.

Резиденти "Дія City", які залишаться на моделі сплати податку на прибуток на загальних підставах, та у яких річний ліміт доходу становить до 40 млн грн, матимуть можливість працювати з ФОПами без обмежень на весь час дії спецрежиму.

До того ж, пільгове оподаткування на зарплати фахівців не обмежуватиметься за єдиним КВЕДом та буде розповсюджуватися на всіх працівників компанії.

"Умови "Дія City" будуть зафіксовані на 25 років і передбачатимуть податкові ставки, що є одними з найнижчих у Європі. Тож запуск спецрежиму стане новим етапом розвитку України як успішної цифрової держави", - підсумовує Михайло Федоров.

Данило Гетманцев в свою чергу акцентує на тому, що компанії-резиденти "Дія Сity" зможуть самостійно обирати форму сплати податків – між податком на прибуток (18%) та податком на виведений капітал (ПнВК) за ставкою 9%.

"Ми передбачаємо можливість застосування податку на виведений капітал для ІТ-галузі та податку на прибуток. Тобто звичайний режим оподаткування або податок на виведений капітал – вони можуть самостійно обрати, що для них буде краще", – пояснює податкові ініціативи голова профільного Комітету.

Нагадаємо, законопроєкт №5376, який регулює податкові умови спеціального правового режиму "Дія City", Верховна Рада ухвалила в першому читанні 2 червня цього року. За це рішення проголосував 281 народний депутат.

"Проєкт закону №5376 спрямований на надання податкових стимулів ІТ-індустрії. Головною його метою є формування в Україні передової цифрової економіки протягом найближчих років та зростання частки високотехнологічних продуктів та послуг у загальному ВВП країни до 10%", - повідомили в інформаційному управлінні Апарату Верховної Ради за підсумками голосування.

Запровадження зазначених норм дозволить ІТ-компаніям активніше залучати інвестиції для масштабування та розвитку. У них також з’явиться додатковий стимул реінвестувати у розвиток бізнесу.

Основний законопроєкт про "Дія City" №4303 парламентарі ухвалили 15 липня. Він передбачає спеціальний правовий режим для IT-індустрії.

Читайте також: Дефіцитний водій. Чому в ЄС стрімко зростають ціни на продукти харчування

17 січня, понеділок
16 січня, неділя
15 січня, субота
14 січня, п'ятниця